Make your own free website on Tripod.com
 

Doç. Dr. H. Zeki Büyükyıldız
Göz Hastalıkları Uzmanı

 

BİYOGRAFİ

1970 de Pertevniyal Lisesi'nden, 1976 da İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı Fakültenin Göz Hastalıkları Kürsüsü'nde ihtisasa başladı.

1980 başında Göz Hastalıkları uzmanı oldu ve İstanbul Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezi'ne atandı.

1983 de Haseki Hastanesi Göz Kliniği Başasistanlığına atandı.

1983 ve 1984 yıllarında Haseki Hastanesi'nde düzenlenmiş olan 9. ve 10. Dönem Optisyenlik Kursları'nda hocalık yaptı.

1986 da Haseki Göz Kliniği'nde Şef Muavinliği'ne yükseltildi.

1986 ve 1987 yıllarında, aldığı 3 adet bursla İngiltere'ye gitti. İngiltere'de bir yandan dil okullarında İngilizcesini geliştirdi, bir yandan da Londra, Cambridge, Colchester ve Bournemouth'daki hastanelerde Gözde Lazer Uygulamaları, Retina Hastalıkları, Vitrektomi ve Göziçi Lens İmplantasyonu konularında eğitim çalışmalarında bulundu.

1988 ve 1990 da Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi Genel Sekreterliğine seçildi.

1989 da Türk Oftalmoloji Derneği Genel Merkezi Mali Sekreterliğine seçildi. 2 yıl görev yaptı.

1990 yılında Doçent oldu.

1992 de 11 ay Haseki Hastanesi Göz Kliniği Şef vekilliği yaptı.

1995 Ağustos ayında eğitim amacıyla Amerika' ya gitti. Shearing Eye Institute 'da Fakoemülsifikasyon cerrahisi konusunda çalışmalarda bulundu.

1999-2002 yılları arasında Şişli Etfal Hastanesi'nde görev yaptı.

2002 de, 3 kasım 2002 seçimlerinde safranbolu' dan milletvekili adayı oldu.

Ağırlıklı olarak Excimer Lazer cerrahileri ve diğer Lazer uygulamaları ile tıbbi retina ve retina dekolman cerrahisi konularında çalışmaktadır.

Türkiye'de her yıl düzenlenen oftalmoloji kongrelerinin, kurs, sempozyum ve diğer bilimsel toplantıların 1977 yılından itibaren büyük çoğunluğuna katıldı. Birçoğunda tebliğ sundu.

Yurtdışında Amerika, Hollanda, İngiltere, Singapur, Kıbrıs, Sarayevo ve Mısır'da çeşitli kongre ve sempozyumlara katıldı.

46 Bilimsel yayınına ek olarak birçok gazete ve dergide tıbbi ve folklorik yazıları ve görüşleri yayınlandı.

Türk Oftalmoloji Derneği, Hastahane Mütehassısları Derneği, Türkiye Şairler ve Şiirsevenler Derneği ve Pertevniyal Lisesi'nden Yetişenler Derneği üyesi; Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi Mezunları Derneği onursal üyesi; Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca European Society of Cataract and Refractive Surgeons'a da üyedir.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nden mezun olan Doç. Dr. Zeki Büyükyıldız'ın Türk Halk Müziği alanında yoğun çalışmaları ve derlemeleri de bulunmaktadır.